Jak na šablonku z rybníčkové fólie

Při dekorování triček často využívám i šablony. Šablony se dají koupit (nejčastěji plastové) nebo si je můžete vyrobit doma.

Pro jednorázovou akci si můžete vyrobit šablonku z papíru, ale pokud víte, že ji budete používat častěji, udělejte si ji z rybníčkové (jezírkové) fólie.

A jak takovou šablonku z rybníčkové fólie vyrobit, na to se podíváme v dnešním článku. Je to velice snadné a můžete si vyrobit šablonku přesně podle svých představ, nejste závislí na tom, co nabízí trh.

Co je to rybníčková fólie?

Rybníčková (jezírková) fólie je černá fólie, která se používá do zahradních jezírek či rybníčků.

Kde se dá sehnat?

Já jsem ji koupila v Hornbachu. Konkrétně jsem kupovala fólii o tloušťce 0,5 mm jako metráž. Je to už pár let, tak si přesně nepamatuju rozměr a cenu, ale šířka byla myslím 2 m, brala jsem 1 m a cena byla za celý ten kus kolem 120 Kč. Každopádně se nejednalo o žádnou závratnou sumu a toto množství vystačí opravdu na spoustu šablonek.

Velikou výhodou rybníčkové fólie je její vysoká trvanlivost. Například šablonky z papíru máte jen na jedno použití, kdežto šablonky z rybníčkové fólie po použití jednoduše umyjete a můžete je používat stále dál.

Pokud se vám šablonka při uskladnění nějak přehne nebo zmačká, stačí ji namočit do teplé vody a následně položit na rovný podklad. Sama se srovná.

Šablonku z fólie většinou ani nemusíte na tričko lepit, hezky sama přilne k textilu.

A teď už si ukážeme, jak se taková šablonka vyrábí. Popíšu vám dva možné postupy. Možná jsou i další, já používám tyto dva.

Budete potřebovat:

– rybníčkovou fólii,

– Herkules,

– malé nůžky,

– malé ostré nůžtičky,

– bílou pastelku,

– vytisknuté obrázky.

Pomůcky

Jednoduchá šablonka

U jednoduchých šablonek (například srdce, kruh) si můžete požadovaný tvar nakreslit bílou pastelkou na rubovou stranu fólie, která je hrubší, a poté jej vystřihnout.

Tvar můžete nakreslit od ruky nebo si jej nejdřív nakreslit na papír, vystřihnout a poté obreslit na hrubší stranu fólie.

Na ukázku jsem vyrobila malou šablonku ve tvaru podkovy. Bohužel se mi nepodařilo pořádně vyfotit podkovičku nakreslenou bílou pastelkou. 🙁

Obkreslíme podkovičku na hrubší stranu fólie

Vždy si schovejte obě části šablonky, tedy vystřižený motiv i obrys. Můžou se vám hodit.

A vystřihneme

Složitější šablonka

Najděte si na internetu nějaký pěkný obrázek se zajímavým tvarem. Hezky vypadá třeba ještěrka. Já jsem si na ukázku vybrala psí tlapku. Není to sice úplně složitá šablonka, ale zrovna jsem ji potřebovala. 🙂

Obrázek si vytiskněte v požadované velikosti.

Následně jej nalepte na rybníčkovou fólii (např. Herkulesem). Obrázek lepte na hladkou stranu fólie.

Obrázek nalepíme na fólii

Papír hezky uhlaďte, nechte chvilku zaschnout a následně černá místa pečlivě vystřihněte ostrými nůžtičkami.

Vystřihneme černé části

Lepidlo na fólii nedrží dokonale, což nám vůbec nevadí.

Až vystřihnete vše potřebné, zbytky papíru z fólie jednoduše sundejte, případně odstraňte zbytečky lepidla vodou.

A šablonka je na světě! Omluvte prosím rozmazanou fotku. Šablonku se mi prostě nedaří vyfotit pořádně.

Hotová šablonka (omlouvám se za rozmazanou fotku, prostě se mi ji nedaří vyfotit pořádně :-))

Vyrobené šablonky můžete použít při stříkání textilních barev ve spreji, savování, barvy můžete nanášet pomocí kousků houbiček apod.

Přeji příjemné tvoření!

Lenka

Lenka Karpíšková
Mezi mé vášně patří hravé dekorování triček, šití polštářků a háčkování. Stále hledám nové možnosti a získávám další a další zkušenosti, o které se chci podělit s ostatními. Více informací o mně najdete zde >>