Jak vybrat vhodné tričko k dekorování + 8 konkrétních tipů na trička

Chystáte se na dekorování triček, ale váháte, která jsou k tomu nejvhodnější? Pojďme se společně podívat, na co se při výběru trička zaměřit. Také vám představím své tričkové favority.

Než se pustíte do díla

Než se pustíte do tvoření, ujasněte si, co a čím chcete malovat. Také si dobře prostudujte etikety textilních barev, které chcete použít. Hlavně se zaměřte na informaci, na jaké materiály je lze použít. Potom vyberte vhodné tričko.

Barva trička

Výběr barvy trička je důležitý. Barvu trička je potřeba zvolit nejen podle svého vkusu, k jakému účelu tričko bude, jestli bude pro holčičku, nebo kluka, ženu, či muže…, ale taky podle druhu textilních barev, které budete chtít k dekoraci použít.

Klasické husté barvy na textil jsou krycí, a tak je můžete použít na jakoukoli barvu trička od bílé po černou.

Tmavě modré tričko pomalované klasickými hustými barvami na textil

 

Naopak tekuté textilní barvy nejsou krycí a hodí se na hodně světlounká trička, ideálně bílá. Existují i tekuté barvy ve spreji na tmavý textil, ale není jich mnoho. Vím o barvách Marabu. Ty se dají koupit i v Lidlu, když zrovna mají kreativní týden. Mám doma stříbrnou a zlatou a na tmavém tričku vypadají skvěle.

Bílé tričko a tekuté textilní barvy

 

Stříbrná tekutá textilní barva ve spreji na tmavý textil (tričko je tmavě modré)

 

Voskovky a fixy na textil nejlépe vyniknou na hodně světlém textilu.

Justinčina mandala malovaná fixy na textil

Materiál

Vzhledem k tomu, že naprostá většina textilních barev je určena na přírodní materiály, jsou ideální trička ze 100% bavlny, s těmi nic nepokazíte. Pokud jste se na obalu barvy dočetli, že ji lze použít i na syntetické materiály, máte výběr trošku širší, zvlášť pokud vybíráte z triček, která máte doma, a zrovna nemáte tričko čistě bavlněné.

Justinčin výtvor pro sestřenku z druhého kolena. Jsou použity husté textilní barvy

Struktura

Nejlépe se maluje na hladká trička bez žebrování. Žebrování (i jemné, které bývá označeno jako 1×1 rib) je totiž zrádné v tom, že se roztahuje. Problém to je hlavně u klasických (hustých) textilních barev, kdy namalovaný obrázek většinou následně praská a trhá se. Barva totiž zůstává na povrchu trička, nevpíjí se do vlákna.

Na jemně žebrovaná trička však nemusíte zanevřít úplně, stačí na ně použít tekuté textilní barvy a motiv například nasprejovat přes šablonu.

Kolem koček je použita textilní barva ve spreji, packy jsou namalované hustou textilní barvou

Zbavte trička apretury

Nová trička doporučuji před dekorováním vyprat, aby se z nich odstranila apretura (impregnace z výroby) a lépe na nich držela barva. Není to úplně nutné, ale je to rozhodně lepší. Stačí ručně za použití běžného pracího prášku nebo gelu, vyhněte se však aviváži.

Jakmile máte jasno v tom, co a čím budete malovat, máte připraveno vhodné tričko a další potřeby, můžete se pustit do díla.

Osvědčené tipy na trička

A jaká trička používám já?

Dámská trička

Z dámských triček se mi nejvíce osvědčila trička značek Lambeste, AdlerRoly. Všechny uvedené značky nabízí trička moc hezkých tvarů a můžete vybírat ze spousty barev.

Lambeste

Od Lambeste nejčastěji používám tato:

031

Pod tímto nicneříkajícím číslem se ukrývá dámské tričko s krátkým rukávem. Tričko je hladké, ze 100% bavlny a má gramáž 210 g/m².

Dámské tričko Lambeste 031 (Foto: www.lambeste-textil.cz)

0113

A pod tímto číslem je schováno hladké dámské tričko s raglánovými rukávy opět ze 100% bavlny a s gramáží 210 g/m².

Dámské tričko Lambeste 0113 (Foto: www.lambeste-textil.cz)

V nabídce Lambeste najdete i další bavlněná trička (s krátkým i dlouhým rukávem).

Adler

Od značky Adler můžu doporučit především tato trička:

Basic 134

Toto dámské tričko má mírně projmutý střih, který zvýrazňuje ženskou siluetu, je ze 100% bavlny a gramáž má 160 g/m².

Dámské tričko Adler Basic 134 (Foto: www.adler.info/CZ/cs/Home/)

Pure 122

I tohle tričko má projmutý střih (do hloubky boků) a zvýrazňuje dámské křivky, má hodně krátký rukáv, je také ze 100% bavlny a jeho gramáž je 150 g/m².

Dámské tričko Adler Pure 122 (Foto: www.adler.info/CZ/cs/Home/)

Adler rovněž nabízí také další bavlněná trička v pestrých barvách.

Roly

Jamaica

Nedávno jsem ještě objevila trička značky Roly, konkrétně tričko Jamaica. Zjistila jsem, že dvě tato trička mám už nějaký ten pátek doma, jen jsem si toho nějak nevšimla, až teď. 🙂 Trička se moc hezky nosí, jsou mírně vypasovaná a jsou ze 100% příjemné bavlny. Mají nižší gramáž (155 g/m2) a na léto jsou naprosto ideální. Já je teda nosím po celý rok. 🙂

Dámské tričko Roly Jamaica (Foto: www.xfer.cz/tricka)

Ach ta dětská trička!

S dětskými tričky je to pro mě trochu těžší, aby byla podle mých představ. Vzhledem k tomu, že mám dvě holčičky, vyhledávám většinou trička jiných střihů, než jsou klasické volné rovné střihy, které jsou sice super, ale spíš „na lítačku“, na tábor, do kroužků, do tělocviku a podobně, třeba do školy se mi tak moc nelíbí. U kluků a malých dětí je to v pohodě, ale čím jsou trička větší, tím se mi na holčičkách líbí míň.

Roly

Jamaica

Mým favoritem je aktuálně tričko Jamaica od Roly. Trička jsou úzká a mírňounce vypasovaná, takže úplně splňují mou představu o dívčích tričkách. V dětských velikostech se sice nenabízí ve všech barvách jako trička dospělácká, ale to mi vůbec nevadí.

Dívčí tričko Roly Jamaica (Foto: www.xfer.cz/tricka)

Brenda

Na léto jsou úžasná trička Brenda, která jsem použila v článku Hurá na prázdniny v novém tričku! Opět jsou hladká, ze 100% bavlny a jejich gramáž je 160 g/m2. Nabízí se jak v dívčích velikostech, tak v dámských.

Dívčí/dámské tričko Roly Brenda (Foto: www.xfer.cz/tricka)

Lambeste

KT03

Pod tímto kódem je ukryto klasické dětské tričko s krátkým rukávem. Je ze 100% bavlny a gramáž má 160 g/m².

Dětské tričko Lambeste KT03 (Foto: www.lambeste-textil.cz)

Adler

Basic 138

Opět se jedná o dětské tričko klasického volného střihu ze 100% bavlny, gramáž je 160 g/m².

Dětské tričko Adler Basic 138 (Foto: www.adler.info/CZ/cs/Home/)

 

Proberte skříně nebo si kupte nová trička a vzhůru do tvoření! 🙂 Pokud s dekorováním textilu teprve začínáte, stáhněte si můj e-book zdarma Hravé tričkování – Základní pomůcky pro hrátky s tričky. Najdete v něm přehled toho nejdůležitějšího, co se vám bude hodit.

Přeji vám příjemné tričkování. 🙂

Lenka

Lenka Karpíšková
Mezi mé vášně patří hravé dekorování triček, šití polštářků a háčkování. Stále hledám nové možnosti a získávám další a další zkušenosti, o které se chci podělit s ostatními. Více informací o mně najdete zde >>