Připravila jsem pro vás první návod na tričko. Doufám, že se vám bude líbit. 🙂
Probuďte v sobě hravé dítě a připravte se s předstihem na léto. Vyrobte si hravé tričko s Hello Kitty, medvídkem Pú, kocourem Garfieldem, Snoopym nebo jinou oblíbenou kreslenou postavičkou. Osobně mám trička s dětskými motivy moc ráda, a to za pár dnů oslavím své 40. narozeniny. 😉 Vzhůru do tvoření!
– bavlněné tričko,
– barvy na textil,
– konturu,
– štětce (stačí obyčejné školní štětce různých velikostí, kulaté i ploché),
– pečicí papír,
– transferovou (přenosovou) tužku na světlý, či tmavý textil (podle barvy trička),
– karton, letáky nebo noviny na vycpání trička,
– žlutou papírovou pásku,
– kousek houbičky na nádobí,
– čaj nebo kávu a něco dobrého,
– můžete si pustit oblíbenou hudbu.
Najděte ve svém šatníku nebo si kupte nějaké pěkné bavlněné tričko. Tričko je vhodné před tvořením vyprat (bez aviváže). V případě nového trička se z něj sepere apretura a barva bude lépe držet.
Zasedněte k počítači a najděte si na internetu nějaký pěkný obrázek. Obrázek si uložte do počítače a následně jej vytiskněte v požadované velikosti.
Pozor! Obrázek budeme na tričko přenášet pomocí transferové tužky a pečicího papíru, takže pokud ho vytisknete, jak je, bude na tričku zrcadlově. U obrázku je to celkem jedno, ale problém by to způsobilo u textu. Je tedy potřeba obrázek vytisknout převrácený.
Já to řeším tak, že si obrázek otevřu v programu IrfanView, kliknu na Obrázek / Převrátit vodorovně a vytisknu. Tím se obrázek otočí a vytiskne zrcadlově a na tričku potom bude správně.
Malá odbočka: Pro tento projekt jsem použila modré tričko a obrázek jsem nejprve podbarvila bílou barvou, aby byly barvy sytější. V tomto případě jsem to dělat nemusela (barvy na tmavý textil hezky kryjí a tričko není moc tmavé), ale u hodně tmavých triček to doporučuji. Dále v návodu budu popisovat i podbarvení. Pokud máte světlé tričko, tak to dělat nemusíte. Jestliže budete podbarvovat, obrázek si vytiskněte dvakrát (1x bez vodorovného přetočení [Odie má jazyk vlevo], 1x zrcadlově [Odie má jazyk vpravo]).
U obrázku, který je vytisknutý bez přetočení (Odie má jazyk vlevo), vystřihněte motiv po jeho obvodu. Vznikne vám tak vlastně šablonka pro podbarvení bílou barvou.
Naaranžujte šablonu pro podbarvení na vhodné místo.
Můžete k tomu jako pomůcku využít vystřiženou část, tedy obrázek samotný (na fotce výše úplně vpravo, budu mu říkat pomocný obrázek). Pomocný obrázek umístěte na tričko, poté na něj položte šablonu pro podbarvení, šablonu přilepte žlutou papírovou páskou a pomocný obrázek sundejte.
Na paletku si dáme bílou barvu a houbičkou ji naneseme na tričko. Můžeme si pomoct i štětcem.
Barvu necháme pořádně zaschnout. Ideální je do druhého dne.
Nyní přeneseme na tričko obrázek. Vezměte si bílý pečicí papír a položte jej na zrcadlově vytisknutý obrázek. Následně transferovou tužkou obrázek překreslete na pečicí papír.
Poté pečicí papír položte pokreslenou stranou na tričko a pomocí žehličky nastavené na bavlnu obrázek přeneste. Horkou žehličku na obrázek položte a jen na ni tlačte. Pokud byste přes obrázek jezdili jako při žehlení prádla, tak by se vám rozmazal. Mám to vyzkoušené. 😉
Občas opatrným nadzvednutím pečicího papíru zkontrolujte, jestli je obrázek přenesený. Pokud ano, tento krok máte hotový. Níže na obrázku vidíte, že jsem se netrefila úplně přesně, ale to ničemu nevadí. Transferová tužka se vypere.
Tip! V případě bílého nebo velmi světlého trička můžete vytisknutý obrázek vložit do trička, a pokud čáry v pohodě uvidíte, překreslete jej fantomovým fixem nebo obyčejnou tužkou přímo na tričko.
Tričko vycpěte novinami, letáky nebo kartonem, aby vám barva neprosákla na druhou stranu trička, a můžete začít štětcem vybarvovat obrázek. Vytvořili jste si vlastně takové omalovánky.
Barvy nanášejte neředěné a můžete je brát přímo z lahviček nebo si vždycky trochu nalijte (naklepejte) např. na plastovou paletku, kterou děti používají ve škole ve výtvarné výchově.
Při práci s více různými barvami vedle sebe dávejte pozor, ať vždycky další barvu nanášíte až po alespoň částečném uschnutí barvy vedlejší, aby se nezapily do sebe.
Pracujte pomalu a pečlivě. Je to skvělý relax. 🙂
Možná jste si všimli, že mi u Odieho zbyl bílý flíček mezi nohama. Ano, zapomněla jsem na něho při nanášení bílé barvy, je tam navíc. 🙂 Nejdřív jsem z toho byla docela špatná. Můj první návod a hned musím něco pomotat. Nakonec mě napadlo, že bych z bílého flíčku mohla udělat patník. 🙂 Patník je vidět na dalším obrázku.
Nezapomeňte tričko označit svými iniciálami. 🙂
Když máte obrázek vymalovaný, dokončete jej konturou. Můžete k tomu použít originální konturu, ale mnohem lepší a také levnější je nalít si textilní barvu, kterou používáte k malování, do plastové lahvičky s hrotem a konturovat s ní.
Tip: Pro pěkně tenkou linku si můžete dokoupit kovový hrot o průměru 0,5 mm.
Další možností je pro konturování použít gelové pero na textil. Pracuje se s ním úplně stejně, jako byste kreslili na papír.
Pokud jste s výsledkem spokojení, nechte tričko důkladně zaschnout. Ideální je počkat do druhého dne.
A zbývá poslední krok – zažehlení obrázku.
Připravte si bílý pečicí papír a žehličku nastavte na bavlnu. Pečicí papír položte přes obrázek a cca 3–4 minuty jej zažehlujte. Dobu, po kterou máte obrázek zažehlovat, najdete na lahvičce.
A máte hotovo. Váš nový letní model je na světě. Už se těšíte, až v něm vyrazíte ven? Já tedy ano. 🙂
Bylo mi trošku líto nechat prázdná záda, a tak jsem si malého Odieho dodatečně namalovala i na zadní stranu trička. Tentokrát bez bílého podkladu.
Odie přenesený pomocí pečicího papíru a transferové tužky.
Vymalovaný Odie.
A teď mám opravdu hotovo! 🙂
Zepředu:
Zezadu:
Trička vždy perte naruby, aby vaše dílo nepřišlo k újmě.
A když už jsem byla v tom tričkování, musela jsem samozřejmě udělat trička i pro mé dcerky. 🙂
Přeji vám příjemné tvoření!