Zentanglové tričko s ještěrkou

Dnes si společně vytvoříme hravé zentanglové tričko s ještěrkou. Rovnou se do toho pustíme.

Připravte si:

– bavlněné tričko (ideální je hodně světlé, ale i na mnou použitém tyrkysovém jsou barvy hezky vidět),
– foukací fixy na textil,
– černý fix na textil,
– černé gelové pero na textil,
– papírovou lepicí pásku,
– rybníčkovou fólii nebo papír na výrobu šablonky.

Pomůcky

Jdeme na to!

Krok 1

Nejprve si vyrobíme šablonku srdce a ještěrky. Já si šablonky většinou vyrábím z rybníčkové (jezírkové) fólie, a to především tehdy, když vím, že je budu chtít používat častěji. Podrobný návod na výrobu šablonky z rybníčkové fólie pro vás připravuji.

Pokud rybníčkovou fólii nemáte, vyrobte si šablonku z papíru. Srdce vyrobíte jednoduše tak, že si přehnete papír napůl, nakreslíte polovinu srdce a vystřihnete jej. Tím docílíte, že obě strany srdíčka budou stejné.

U ještěrky postupujte tak, že si najdete na internetu vhodný obrázek, uložíte jej, vytisknete a následně ještěrku vystřihnete.

Krok 2

Připravenou šablonu srdce si položte na tričko a připevněte ji papírovou lepicí páskou. Tričko (kromě srdíčka) pořádně zakryjte novinami, aby se vám barva z fixů nedostala někam, kam nechcete.

Srdíčko přilepené papírovou páskou

Zakryté tričko

Krok 3

Podle návodu na krabičce si připravte foukací fixy. Přiznám se, že já jsem teda návod na krabičce nepochopila, tak jsem musela hledat na internetu. 😉 Zrovna jsem doma neměla děti, aby mi poradily. 🙂 Abych vám případné hledání ušetřila, nafotila jsem pro vás návod.

1. Vytáhneme foukací fix z krabičky.

Krok 1

2. Oddělíme průhlednou část.

Krok 2

3. Vytáhneme fix.

Krok 3

4. Otočíme fix a vložíme ho do průhledného dílu.

Krok 4

5. Na průhlednou část nasadíme barevnou část a můžeme začít foukat. Fouká se do té barevné části.

Krok 5

Krok 4

A můžete začít foukáním nanášet barvu (barvy). Docela mě překvapilo, že do fixů musí člověk opravdu pořádně fouknout, aby to šlo. Pěkně jsem se u toho zadýchala 🙂

Nabarvené srdíčko

Krok 5

Fixy necháme na tričku chvíli zaschnout a potom na srdíčko umístíme šablonku ještěrky (nebo jiný motiv). Černým fixem na textil si obkreslíme obrys ještěrky, sundáme šablonku a následně vybarvíme celou ještěrku.

Obrys ještěrky

Já jsem místo klasického fixu na textil testovala popisovač na textil se štětečkovým hrotem a velice mile mě překvapil. Skvěle se s ním pracovalo a rychle zaschl.

Vybarvená ještěrka

Krok 6

Následně okolí ještěrky vyplníme zentangle vzory podle vlastní fantazie. Vzory si můžete najít na internetu nebo v knihách. Stačí jich jen pár. Můžete ale klidně jen nakreslit různé drobné vzory jako třeba kytičky, kolečka, trojúhelníčky, mráčky, sluníčka… K zentanglování jsem použila gelové pero na textil.

Zentangle vzory kolem ještěrky

Krok 7

Přidáme iniciály.

Krok 8

A na závěr můžeme pro zvýraznění srdíčko kolem dokola ozdobit tečkami. Použila jsem k tomu koupenou konturu s třpytivým efektem.

U těchto kontur mě hrozně baví pozorovat kouzlo, jak se barva mění. Při nanášení je barva nejprve bílá (nebo růžová, modrá…) a vystouplá a za chvíli se začne měnit na třpytivou a vsákne se do textilu. Pokusila jsem se to nafotit. Snad to jde aspoň trochu vidět.

Tečky kolem srdíčka jsou ještě bílé

 

Tady už se tečky změnily na stříbrné

Přední část trička máme hotovou.

Hotový přední díl trička

Zadní část trička

Opět mi bylo líto nechat holá záda, tak jsem na ně udělala ještě jednu ještěrku. Tentokrát jsem ještěrku nevybarvila černým fixem, ale použila jsem foukací fixy.

Znovu jsem použila šablonku ještěrky, přilepila ji papírovou páskou, tričko zakryla novinami a fixami jsem nafoukala barvu.

Vybarvená ještěrka na zádech

Po krátkém zaschnutí jsem ještěrku okonturovala s pomocí černého gelového pera na textil.

Pro zvýraznění ještěrky jsem kolem ní opět udělala tečky.

Ještěrka na zádech dekorovaná tečkami

I zadní část trička je hotová.

Pak už stačí jen zažehlit přes pečicí papír (po důkladném zaschnutí teček) a tričko je připravené k nošení.

Další trička pro inspiraci

Pro inspiraci ještě přikládám několik podobných triček.

Moje tričko s ještěrkou

K vybarvení srdíčka jsem použila barvy na textil a ještěrka je také vybarvená barvou na textil. Vzory jsou kreslené gelovým perem na textil.

Moje tričko s ještěrkou

Pájino tričko s ptáčkem

Tady jsem udělala tričko pro Páju. Opět jsem použila barvy na textil. U ptáčka si můžete všimnout, že jsem byla nedočkavá a nenechala jsem důkladně zaschnout podkladovou barvu, a tak je ptáček trochu rozmazaný. 🙂

Pájino tričko s ptáčkem

Justinčino tričko s motýlkem

U tohoto trička jsem dělala pokus s voskovkami na textil, ale tímto způsobem to už nebudu opakovat. 🙂 Bohužel jsem neměla světlé tričko, tak jsem použila červené. Barvy na něm nejsou moc vidět a po vyprání jsou vidět ještě méně. Taky se na voskovky hrozně špatně zentanglovalo (chtěla jsem to ale vyzkoušet :-)). Tričko jsem alespoň zvýraznila tečkami. Každopádně jeho majitelka je spokojená a nosí ho.

Justinčino tričko s kytkou a motýlkem

Přeji vám příjemné tričkování a budu ráda, když se se mnou podělíte o své výtvory.

Lenka

Lenka Karpíšková
Mezi mé vášně patří hravé dekorování triček, šití polštářků a háčkování. Stále hledám nové možnosti a získávám další a další zkušenosti, o které se chci podělit s ostatními. Více informací o mně najdete zde >>